BASCHET. SCMU Craiova - CSM-U Oradea 98-95. Oltenii au obţinut o victorie dramatică în ultima secundă

baschet Craiova

Vicecampioana a condus după primele zece minute cu 32-29, în timp ce la pauza mare mai avea un avans de doar un punct. Tot orădenii au fost cei care au dictat ritmul în a doua parte a meciului. În sfertul al treilea, Oradea a condus cu zece puncte (66-76), însă gazdele au revenit incredibil.

Finalul a fost pe muchie de cuţit. Egalitatea s-a menţinut până în ultima secundă, atunci când coşul de trei puncte al sârbului Djordje Micic a decis învingătoarea.

SCMU Craiova s-a impus cu 98-95 şi a reuşit a opta victorie în 20 de meciuri, în timp ce echipa lui Cristian Achim are 11 succese şi 11 eşecuri. Cu 25 de puncte, un alt sârb, Marko Boltic, a contribuit din plin la succesul oltenilor, în timp ce din tabăra oaspeţilor s-a remarcat slovenul Salih Nuhanovic, cu 21 de puncte.