BASCHET. Victorie în prelungiri. Phoenix Galaţi - CSM CSU Oradea 106-110, după un final controversat

sport baschet gaz

Finalul timpului regulamentar a fost controversat. După ce un jucător al gazdelor a înscris un coş de trei puncte, deşi avea cinci greşeli personale şi trebuia eliminat, greşelile de arbitraj au continuat. În ultimele secunde ale meciului, "scorerul" de la masa oficială a fost eliminat de arbitri după ce a refuzat să corecteze timpul rămas pe tabelă până la finalul jocului.

La ultima fază, coşul de trei puncte al lui Miha Zupan, care ar fi adus victoria orădenilor, a fost anulat pentru un fault.
În prelungiri, "leii roşii" au controlat ostilităţile şi nu au repetat greşelile din sfertul patru.

Cei mai buni marcatori ai jocului de pe malul Dunării au fost Sean Barnette, autor a 28 de puncte, Andrei Mandache cu 24 de puncte şi Rade Markovic cu 22 de puncte. Will Franklin a fost cel mai productiv jucător la capitolul pase decisive cu 11 assist-uri acordate colegilor săi.

Redactor: Adrian Ciucuriţă
Editor web: Adrian Laboş