BASCHET. Victorie la scor: BC Olimpic Baia Mare - CSM CSU Oradea 54-92

sport baschet olimpic

CSM CSU Oradea s-a impus la pas, sâmbătă, în fieful codaşei BC Olimpic Baia Mare. Meciul care a deschis runda cu numărul 15 a Ligii Naţionale de baschet masculin a fost câştigat de campioni cu 92-54.

Orădenii şi-au făcut meciul uşor încă din primul sfert, pe care l-au câştigat cu 29-19. Fără Martin Zeno, menajat, dar cu Pasalic în formă la aruncările de trei puncte, diferenţa a ajuns la finele sfertului trei la aproape 40 de puncte: 74-35.

Abia în ultimul act, „leii roşii" au lăsat-o mai moale, iar gazdele s-au impus cu 19-18. Principalii marcatori ai campioanei au fost Pasalic cu 21 de puncte, Nicoară cu 14 puncte şi Ţîbîrnă cu Mirkovic, ambii cu câte 12 puncte.

Întâlnirea din Maramureş a fost ultimul test înaintea antepenultimei etape din grupele Champions League. Cu această ocazie Oradea va evolua marți, pe terenul formaţiei Khimik Yuzhne.

Redactor: Nicolae Mihalcea