BASCHET. Womanbasket 2015, debut echilibrat. Polonia - Turcia 54-57 şi Belarus - Italia 85-76

sport incepe CE baschet 120615

Primele care au intrat în scenă au fost selecţionatele Turciei, finalista ultimei ediţii, şi Poloniei. După un meci în care au fost vioara întâi, cel puţin în primele două sferturi, polonezele au cedat cu greu în faţa Turciei, scor 54-57, ultima aruncare a partidei fiind la un pas să trimită jocul în prelungiri.

Cu primele puncte în buzunar, principalele favorite la câştigarea grupei de la Oradea au aşteptat deznodământul dintre Italia şi Belarus, ce a consemnat jocul doi al grupei din Arena Antonio Alexe. Chiar dacă s-au plâns de suprafaţa de joc, jucătoarele din Belarus au debutat cu dreptul la turneul final, în urma victoriei obţinute în repriza suplimentară cu Italia, scor 85-76. Cea de-a cincea echipă din grupă, Grecia a avut etapă liberă.

Redactor: Nicolae Mihalcea