Calificare istorică a Oradei în finala ligii naţionale de baschet: CSM a învins Mureşul şi în deplasare

CSM Oradea digisport

După un început echilibrat, mureşenii s-au desprins la 14 puncte diferenţă în sfertul trei şi gândurile suporterilor orădeni zburau deja spre meciul patru de joi. Evoluţii incredibile ale lui Denison şi Dillon au readus CSM în avantaj cu un parţial de 15-0, iar sfertul patru s-a transformat într-o execuţie cu public a Mureşului.

"Leii roşii" au atins suta într-un meci care scrie istorie pentru CSM: prima calificare a unei echipe de baschet masculin din Oradea într-o finală de campionat.

Achim şi compania îşi aşteaptă acum adversara din seria care va decide campioana. U Mobitelco şi Asesoft Ploieşti se întâlnesc în cealaltă semifinală, acolo unde scorul este egal, 1-1.

redactor: Adrian Ciucuriţă

foto/video: Digisport