CSM Digi Oradea părăseşte Liga Campionilor cu fruntea sus, după 10-9 cu Radnicki Kragujevac

sport ratare

Kragujevac a oferit victoria Oradei, 10-9, dar nu şi calificarea.

„Am fost foarte aproape de o ispravă mare, de o surpriză care poate ne-ar fi urcat în ceruri. Eu cred că e bine dacă rămânem cu imaginea acestei echipe care a muncit, care s-a bătut, care a luptat până la sfârşit", spune Dorin Costrăş, antrenorul CSM Digi Oradea.

Oradea a deschis perfect jocul în bazinul olimpic Ioan Alexandrescu şi după primul sfert cu formaţia sârbă, conducea cu 4-2. Diferenţa la care oaspeţii s-au impus în tur, cinci goluri, a fost egalată de CSM Digi pe finalul sfertului doi, când juniorul Roland Szabo a marcat pentru 7-2, dar golul care a stabilit scorul la pauză, 7-3, le-a aparţinut oaspeţilor.

Cu un adevărat baraj ridicat în faţa sârbilor, dar şi un Pijetlovic în mare formă, Oradea s-a distanţat din nou la cinci goluri în sferul trei, prin Tibi Negrean. Kragujevac s-a trezit în ultima secvenţă pe care au câştigat-o cu un sec 3-0, lucru care le-a permis calificarea pentru al doilea an consecutiv între cele mai bune echipe ale continentului.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Jozsef Feher