Doi agenţi bihoreni, medaliaţi cu aur şi argint la „europenele" de judo ale poliţiştilor

foto 2 politisti bihoreni campioni europeni la judo

Răzvan Schvarcz a concurat la categoria 81 kilograme, iar agentul principal de poliţie Dan Făşie la categoria 73 kilograme. Cei doi au concurat în prima zi a competiţiei şi au ajuns în finală după ce au câştigat primele trei meciuri, fiecare la categoria sa de greutate.

Agentul principal Dan Făşie a terminat competiţia pe primul loc, după ce i-a învins pe rând pe reprezentanţii Slovaciei, Finlandei, Germaniei şi Belarusului. Poliţistul orădean are în palmares titlurile de campion european şi naţional.

Colegul său, Răzvan Schvarcz, a obţinut titlul de vicecampion european la categoria 81 kilograme, după ce a câştigat meciurile împotriva sportivilor din Franţa, Ungaria şi Olanda.

La competiţia din Germania au participat peste 200 de sportivi, din 30 de ţări din Europa. În 2016, cei doi poliţişti bihoreni vor reprezenta România la Campionatul Mondial de Judo al Poliţiştilor.

Editor web: Adrian Laboş