FINAL FOUR ORADEA 2016 | ”U” Cluj - BC Mureș 73-67. ”Studenții” s-au calificat în finala Cupei României la baschet

final four cluj mures

Venit de pe bancă, Muhamed Pasalic a făcut diferența cu aruncări de la distanță - bosniacul a fost și cel mai bun marcator al partidei, cu 16 puncte, plus 4 recuperări.

Mureșenii au revenit puternic în sfertul 3 și chiar au reușit să treacă la conducerea meciului, în ultimele minute.

Cu 7 minute înainte de final, BC Mureș avea șase puncte avans, însă a urmat revenirea rivalilor. S-a jucat de la egal la egal până la intrarea în ultimele 30 de secunde - o serie de șase puncte a adus victoria pentru U Cluj, 73-67.

BC Mureș a ajuns la 7 înfrângeri consecutive, șase în campionat și una în Cupa României. Conducerea clubului l-a demis pe lituanianul Audrius Prakuraitis cu o zi și jumătate înainte de Final Four, iar la meciul cu U Cluj pe bancă a stat Szaszgaspar Barnabas.