FOTBAL. CS Oşorhei a câştigat derbiul suferinţei cu Iernutul

sport osorhei iernut

Victorie importantă pentru CS Oşorhei în seria a V-a, din liga a treia. Formaţia bihoreană a primit în weekend vizita celor de la CS Iernut într-un adevărat derbi al supravieţuirii. Cu speranţe de salvare, dar şi în foame de puncte, cele două echipe au fost cu gândul doar la victorie.

La capătul unui meci echilibrat, în care oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, victoria a revenit echipei antrenate de Gheorghe Silaghi, cu 2-1. Cea mai tânără echipă din serie a avut puterea să revină pe finalul primei reprize, prin Bercea, iar golul victoriei fiind semnat de Mintaş, în minutul 76.

Succesul obţinut de gruparea bihoreană a dus la rocadă în clasament, între cele două formaţii. CS Oşorhei a urcat pe locul 12, prima poziţie peste locurile ce duc la retrogradarea în liga a patra.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş