FOTBAL. Economicos, dar eficient. Elveţia - Andorra 1-0, în deschiderea turneului U19 de la Oradea

Elvetia Andorra5

Fără un joc strălucit, elveţienii au înscris singurul gol al partidei în minutul 3, prin Harun Alpsoy. Au tremurat serios la penalty-ul ratat în minutul 26 de Andorra, prin Nazzaro, dar şi la bara lui Pijuan, din minutul 75.

„Azi am câştigat trei puncte şi a fost singura satisfacţie. Nu am făcut cel mai bun joc, am intrat puţin speriaţi şi asta ne-a făcut jocul greu, nu a fost bine. Andorra, în schimb, a jucat cu sufletul şi cu mintea", este de părere Claude Ryf, antrenorul naţionalei Elveţiei.

Andorra a suprins plăcut în primul joc de pe stadionul „Iuliu Bodola". Însă lipsa eficienţei, chiar şi cu un om în plus pe finalul jocului, nu a ajutat-o să ia măcar un punct. Totuşi, se anunţă un adversar redutabil pentru tricolori în disputa programată sâmbătă, de la ora 15.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Florin Lucuţa