FOTBAL. FC Bihor a învins Olimpia Satu Mare cu 3-2

sport fotbal olimpia 050514

Golul a plutit în aer încă din debutul partidei. În secunda 20, şutul plasat a lui Cigan a trecut puţin pe lângă poartă.

(1-0) A venit însă minutul 3, când a avut loc cea mai interesantă fază a meciului. Ene a făcut henţ în careu, dar execuția lui Letan a fost ghicită de Miron, care a respins până la Cigan. Mijlocașul Bihorului a fost faultat în careu de Dumitru Muntean, şi s-a dictat din nou penalti. De această dată a executat Lukacs, care nu a mai ratat.

(1-1) Olimpia a răspuns în minutul 17. Gavrilescu a pătruns în careu şi l-a servit pe tavă pe Bujor care a trimis cu latul în dreapta lui Smaranda.

(2-1) Egalitatea pe tabelă nu a rezistat mult. Şapte minute mai târziu, Florin Pop a centrat de pe dreapta, Lazăr a recentrat în careul mic de unde Lukacs a înscris cu capul pentru 2-1.

(3-1) Bihorul şi-a mărit avansul după pauză. În minutul 58, Bic a reuşit un eurogol de la aproximativ 35 de metri.

(3-2) Ultimul cuvânt l-au avut însă oaspeţii. După transversala lui Szalkai, din minutul 78, a venit demivoleul lui Boştină în minutul 82, care a închis tabela la 3-2 pentru FC Bihor.

FC Bihor nu se poate bucura prea mult de victorie. Miercuri urmează intermediara de la Mioveni.

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Robert Rezmuves