HANDBAL. Înfrângere pe terenul liderului. HC Adrian Petrea Reşiţa - CSM Oradea 36-32

sport handbal 081214

În ciuda celor patru goluri diferenţă, derbiul seriei a fost unul echilibrat, la pauza mare gazdele având un singur gol avans, 19-18. Replica bună dată de CSM s-a văzut pe tabelă în minutul 45, când a preluat conducerea, scor 26-25.

Cu un lot de jucători mult mai experimentat, dar şi în urma unor decizii contradictorii ale brigăzii de arbitraj, derbiul campionatului s-a decis în ultimele minute de joc. Reşiţa a reuşit să revină la conducere şi, în final, să se impună după un meci care îi asigură un avans de şase puncte în clasament faţă de Oradea.

CSM trebuie să facă rapid uitată această înfrângere pentru că, sâmbătă, în ultima etapă a primei părţi de campionat, la Oradea va veni o altă pretendentă la podium, Universitatea Cluj.

Redactor: Nicolae Mihalcea