ÎNOT. Orădeanul Mihnea Dăscălescu, nou record naţional în proba de 50 m bras copii

sport inot record

Înotătorul bihorean a câştigat cu timpul de 35 de secunde, 75 de sutimi. Doborârea vechiului record, care era de 36 de secunde şi 40 de sutimi, vine la aproape 30 de ani de când acesta a fost stabilit.

Este al doilea record doborât anul acesta de Mihnea Dăscălescu. Acum trei săptămâni, în Ungaria, a reuşit cel mai bun timp în proba de 100 de metri bras.

Medalia de aur la bras nu a fost singura cucerită de înotătorul orădean care în proba de 200 de metri liber a devenit vicecampion. Dăscălescu a avut o contribuţie şi în proba de ştafetă 50 de metri bras, unde alături de Adrian Bejuşcă, Szilagyi Szabolcs şi Szentpeteri Mark, a terminat competiţia pe locul trei.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş