Înotătorii orădeni, performeri în Baia Mare

sport inot 150414

Lui Tamas i-au lipsit doar zece sutimi de secundă ca să stabilească un nou record național în proba de 50 metri bras. A câștigat-o la pas, la fel cum s-a întâmplat și în probele de 100 și 200 de metri bras.

Cele trei medalii de aur au fost completate de orădean cu alte două titluri de vicecampion, la probele de 200 și 400 mixt. Surpriza competiției a venit însă din partea Ioanei Buzlea, care, deși a pornit ca favorită în proba de bras, a câștigat aurul la 200 și 400 mixt. Sunt probe în care înotătoarea orădeană și-a îmbunătățit cel mai bun timp. Sportiva pregătită de Zsolt Illes și Geta Schier a terminat pe doi proba de 50 metri spate, iar la 50 și 200 metri bras a ocupat ultima treaptă a podiumului.

La Baia Mare a fost prezentă și Patricia Chiricheu, care la primul său an de juniorat a fost aproape de a prinde podiumul probei de 400 de metri mixt.

redactor: Nicolae Mihalcea