JUDO. Larisa Floria, vicecampioană europeană de tineret

sport judo tineret

Final de an în forţă pentru Larisa Florian. Sportiva legitimată la CSM Liberty Oradea a încheiat pe locul doi Campionatul European de Judo Tineret U23, disputat sâmbătă, la Tel Aviv.

După un prim tur liber, Larisa a trecut pe rând de rusoaica Anna Pashina şi de iberica Ana Perez Box. În semifinale, judoka pregătită de Aurelian Fleisz a învins-o la puncte pe reprezentanta Ungariei, Katinka Szabo.

În meciul care a decis noua campioană continentală, Larisa Florian a cedat în faţa favoritei numărul unu, kosovara Distria Krasniqui.

Orădeanca nu a fost singura reprezentantă a Clubului Sportiv Municipal la turneul final care a reunit 321 de competitori. Colega ei Lorena Podelenczki a încheiat pe locul şapte la categoria 70 de kilograme, în vreme ce Kunszabo Luca, un sportiv aflat încă la vârsta junioratului, a cedat din primul tur la 100 de kilograme.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboș