JUDO. Orădenii Larisa Florian şi Luca Kunszabo, locul cinci la "europenele" de juniori

antrenament judo

Ajunsă până în semifinalele Campionatului European de la Oberwarth, judoka antrenată de Aurelian Fleisz a cedat în meciul spre finală. Ea a fost învinsă prin ippon de bulgăroaica Betina Temelkova.

În lupta pentru medalia de bronz, Larisa a întâlnit o sportivă din Kosovo. Orădeanca a cedat şi această confruntare şi a încheiat europeanul de juniori pe locul cinci.

La masculin, Vlad Luncan a ieşit din competiţia categoriei 55 de kilograme încă din primul tur, după ce a cedat în faţa maghiarului Daniel Monori. Ultimul orădean intrat în luptă a fost Kunszabo Luca, în cadrul categoriei 100 de kilograme. Orădeanul a fost eliminat în turul trei, iar recalificările i-au adus în final locul cinci.

Cea mai bună performanţă a delegaţiei tricolore a fost obţinută de Ştefania Dobre, care a cucerit titlul european la categoria 57 de kilograme.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş