Sari la conținut
News Alert

JUDO. Orădenii Larisa Florian şi Luca Kunszabo, locul cinci la "europenele" de juniori

Ajunsă până în semifinalele Campionatului European de la Oberwarth, judoka antrenată de Aurelian Fleisz a cedat în meciul spre finală. Ea a fost învinsă prin ippon de bulgăroaica Betina Temelkova.

În lupta pentru medalia de bronz, Larisa a întâlnit o sportivă din Kosovo. Orădeanca a cedat şi această confruntare şi a încheiat europeanul de juniori pe locul cinci.

La masculin, Vlad Luncan a ieşit din competiţia categoriei 55 de kilograme încă din primul tur, după ce a cedat în faţa maghiarului Daniel Monori. Ultimul orădean intrat în luptă a fost Kunszabo Luca, în cadrul categoriei 100 de kilograme. Orădeanul a fost eliminat în turul trei, iar recalificările i-au adus în final locul cinci.

Cea mai bună performanţă a delegaţiei tricolore a fost obţinută de Ştefania Dobre, care a cucerit titlul european la categoria 57 de kilograme.

Redactor: Nicolae Mihalcea
Editor web: Adrian Laboş