JUDO. Palmaresul CSM Liberty la "naţionale": trei medalii de aur, trei de argint, trei de bronz

sport judo

Echilibru perfect pentru judoka orădeni în ceea ce priveşte numărul de medalii obţinute la Campionatului Naţional individual, deşfăşurat în weekend la Cluj. Sportivii cluburilor CSM Liberty Oradea şi LPS CSŞ Bihorul au obţinut trei titluri naţionale, trei medalii de argint şi trei medalii de bronz.

Larisa Florian, Laszlo Szöke şi Daniel Matei sunt noii campioni ai categoriilor 52 de kilograme feminin, respectiv 66 şi 100 de kilograme masculin. La o victorie de titlu au fost Dan Fâșie, Vlad Vișan și Valentin Radu, medaliaţii cu argint ai categoriilor 73, 81, respectiv 100 kilograme masculin.

Medaliile de bronz au fost adjudecate de Andreea Florian şi Lorena Podelenczki, la categoriile 63 şi 78 kilograme feminin. Aceeaşi performanţă a obţinut-o Bertalan Farkas, la categoria 66 kilograme masculin.

În urma acestor rezultate, CSM Liberty Oradea s-a clasat pe locul trei în topul echipelor, după CSM Cluj şi Dinamo.

Redactor: Nicolae Mihalcea