KARATE. Performanţe la Open-ul Slovaciei

sport openul slovaciei

Sportivii clubului King Do Lions par să se simtă bine în acest an în competiţiile din străinătate. După ce au reuşit să se facă remarcaţi nu cu mult timp în urmă, în Serbia, karateka pregătiţi de Andreea Ganea şi Romeo Tulkos au urcat pe podium şi la Openul Slovaciei.

La concurenţă cu cei 270 de sportivi înscrişi în concursul de taekwon-do ITF, care au reprezentat 16 cluburi din opt ţări, orădenii au venit acasă cu un total de 16 medalii. Cele mai bune rezultate orădene, aurul competiţiei, le-au bifat Andreea Ganea şi Nicolae Pascu, la spargeri de forţă, precum şi David Sferle la luptă şi tehnici speciale şi Răzvan Cotuţ, luptă copii.

Andreea Ganea a fost aproape de aur şi la luptă, unde a fost învinsă doar în finala categoriei 68 de kilograme. Pe locul doi s-a clasat şi Antoniu Irimuş, la tull juniori, respectiv David Sferle, la tehnici speciale. Acesta din urmă a fost desemnat şi cel mai bun junior al competiţiei.

Redactor: Nicolae Mihalcea