POLO. CSM Digi, victorie cu 8-5 în primul meci cu Dinamo

sursă foto: DigiSport

CSM Digi Oradea a debutat cu dreptul în play-offul Superligii Naționale de polo. Vicecampioana României s-a impus în propriul bazin, cu 8-5, în primul joc din seria de cinci cu Dinamo.

Sport polo CSM Dinamo 010417

Finalista LEN Euro Cup a avut emoții doar în primele două reprize ale disputei, lucru ce a făcut ca oaspeții să conducă la pauza mare cu 4-3. Jucătorii antrenați de Kadar Kalman au strâns rândurile în partea a doua a confruntării când de altfel au și făcut diferența.

CSM Digi a câștigat sfertul trei cu 3-1, pentru ca ultima secvență să-i revină cu 2-0. Dinamo a trebuit astfel să se recunoască învinsă și așteaptă acum jocul doi al semifinalei, programat duminică, de la ora 12, tot la Oradea.

De la Dinamo s-a remarcat Tudor Fulea, cu 3 goluri, în vreme ce de la Oradea au punctat Ramiro Georgescu, Chioveanu și Negrean, câte două reuşite.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Constantin Gheorghiţă
Editor web: Adrian Laboş