POLO. Nu a fost seara revanşei. Românii au cedat în faţa grecilor cu 12-18

sport polo Grecia 180215

După victoria obținută la penaltiuri cu Slovacia, în etapa a treia a grupei, tricolorii nu au mai găsit drumul spre victorie în revanșa cu Grecia. Formația elenă s-a impus în Complexul Olimpic de la Izvorani, cu scorul de 18-12.

Grecia s-a aflat la conducerea jocului încă din primele secvențe ale partidei. A câștigat primul sfert cu 3-2 pentru ca până la pauza mare să se distanțeze la 7-5. Cu orădenii Tibi Negrean, Cătălin Alexa, Roland Szabo și Alex Popoviciu folosiți de selecționerul sârb Dejan Stanojevic, România a fost depășită și în sfertul trei, cu 7-4.

Pe val, grecii și-au adjudecat și sfertul patru, scor 4-3. Cel mai bun marcator al partidei a fost grecul Ioannis Fountoulis, autor a opt reușite, în vreme ce Negrean și Chioveanu au semnat fiecare câte trei goluri pentru naționala României.

Redactor: Nicolae Mihalcea