POLO. România pierde categoric, la Oradea, în faţa Ungariei: 7-15, în preliminariile Ligii Mondiale

sport polo Romania Ungaria
sursă: frpolo.ro

După ce a ratat dramatic calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, echipa naţională de polo a suferit o înfrângere în faţa Ungariei, în penultima etapă a grupei A din preliminariile Ligii Mondiale.

Maghiarii au dominat fără probleme prima parte a jocului, iar după primul sfert conduceau deja la diferenţă de patru goluri.

În actul al doilea, "tricolorii" s-au apărat mai bine, au primit un singur gol, dar nu au reuşit să marcheze niciunul, astfel că, la pauza mare, scorul a fost 8-3 în favoarea Ungariei.

România nu a reuşit să revină nici în partea secundă, iar scorul final a fost 15-7 pentru maghiari.

"Când începi un meci cu prima repriză 7-2, şansele să mai scoţi ceva din el sunt foarte mici", a spus, resemnat, Mihnea Chioveanu.

"Au fost mai motivaţi decât noi, mai ales în prima repriză, şi acolo s-a făcut diferenţa", a precizat Cosmin Radu.

"Prima repriză am pierdut-o destul de drastic şi asta a influenţat restul meciului", a completat dinamovistul Marius Ţic.

Cei mai buni marcatori ai "tricolorilor" au fost Tiberiu Negrean şi Alexandru Popoviciu, ambii de la CSM Digi Oradea, cu câte două reuşite.