TIR CU ARCUL. Cinci medalii pentru arcaşii bihoreni

sport arcasi

Cel mai tânăr campion naţional la tir cu arcul a fost desemnat în weekend la Oradea. Ediţia 2016 a Campionatului Naţional rezervat copiilor şi juniorilor a fost găzduită de stadionul „Universitatea" din Oradea.

80 de participanţi au luat la ţintă cel mai mare punctaj, însă doar o parte dintre ei au şi plecat cu medalii şi titlurile puse în joc. Printre ei s-au numărat şi sportivii orădeni de la clubul Redpoint, care au câştigat patru medalii, dintre care una de aur, obţinută de Vivien Bălteanu la compound junioare 3.

Aceasta a fost urmată în clasament de colega sa de club, Alexa Buştea. Tot medalii de argint au obţinut şi Victor Kiss şi Horia Trempe Cotuna, ultimul cel mai tânăr sportiv al întrecerii. Pe podiumul competiţiei a urcat şi sportivul de la Blueline Nojorid, Daniel Mirişan.

Redactor: Nicolae Mihalcea