BC Timba, aproape să provoace surpriza campionatului, cu Steaua

timba 1

Timba pleca din postura de outsideră în faţa Stelei. Fără pivot clasic, dar şi fără Dandridge, nerefăcut şi Porrini, căruia nu i-au sosit actele, urşii urmau să înfrunte singura echipă neînvinsă din Liga Naţională. Iar debutul de meci a confirmat calculele hârtiei. Bucureştenii au câştigat primul sfert cu 24-14, iar la cabine au intrat cu 42-33.

Lucrurile au luat o întorsătură neaşteptată în repriza a doua. Timba a câştigat parţialul al treilea cu 24-14 şi intra în ultimele zece minute cu avantaj pe tabelă. S-a mers cap la cap, însă apărarea agresivă a timişorenilor a făcut ca patru jucători ai gazdelor să acumuleze câte cinci greşeli personale. Eliminările lui Hall, Glazyrin, Filip şi Costa, coroborate cu precizia oaspeţilor la linia de libere au înclinat balanţa în favoarea Stelei, care s-a impus cu 86-80.

Timba rămâne cu o singură victorie în campionat, iar etapa viitoare joacă pe terenul lui U BT Cluj.

Redactor: Ionuț Suciu
Operator: George Ștefăniță
Editor web: Călin Țenche