BC Timişoara a câştigat derby-ul oraşului, 103-58, cu Timba

baschet BCT Timba prima

”Leii” şi-au arătat colţii încă de la început
, în faţa uneia dintre echipele fără pretenţii ale campionatului. Au condus din start cu 10-0, iar la finalul sfertului aveau deja 19 puncte avans. Diferenţa a crescut sistematic, dar Timba a avut un final de repriză mai bun, astfel că la pauza mare era „doar” 55-32.

Scenariul s-a repetat şi în partea a doua, când tot „gazdele” au impus ritmul. Toth a fost cel care a atins şi depăşit suta de puncte marcate pentru a patra oară în acest sezon, după ce reuşise acelaşi lucru şi în faţa celorlalte „cenuşărese” ale campionatului, Farul Constanţa şi Concordia Chiajna.

Zlatko Jovanovic şi John Florveus au fost cei mai buni marcatori ai meciului, cu câte 25 de puncte, americanul reuşind un double double, prin cele 11 recuperări.

reporter: Ionuț Suciu
editor web: Călin Țenche