BC Timişoara s-a impus spectaculos, cu 90-77, în fața Universității Cluj. Play-off-ul rămâne însă la fel de departe

bct-2

Alb-violeţii au avut nevoie de 10 minute ca să îşi dea drumul la joc. Oaspeţii au câştigat primul sfert cu 20-14, dar elevii lui Dragan Petricevic au remontat şi chiar au intrat cu avantaj la cabine, graţie celor şapte puncte reuşite în ultimele 40 de secunde. Atunci a avut loc şi execuţia meciului – aruncarea lui Lee Ingram de la centrul terenului, pe ultima sirenă, i-a îngropat practic pe ardeleni şi a trezit la viaţă şi Sala ”Constantin Jude”.

Cu 43-37 avantaj, timişorenii au evoluat cu dezinvoltură în repriza a doua şi s-au desprins şi la 16 lungimi. Clujul a mai avut o răbufnire de orgoliu, odată cu intrarea lui Cuic, care împlinea 36 de ani în ziua jocului. Însă meciul a fost al lui Jovanovic şi alor sale şapte aruncări din spatele „căciulii”. Bosniacul a adunat 29 de puncte, plus alte trei acordate eronat de arbitrii de masă, în detrimentul lui Dragoş Andrei, iar BC Timişoara s-a impus spectaculos, cu 90-77. Play-off-ul rămâne însă la fel de departe...

Reporter: Ionuț Suciu
Editor web: Călin Țenche