CSU Craiova – ACS Poli Timișoara, 1-1

acs csu craiova

ACS Poli Timișoara a ajuns la cel de-al treilea meci la rând fără înfrângere. Bănățenii au remizat, 1-1, pe terenul celor de la CSU Craiova, al doilea rezultat de egalitate consecutiv în deplasare, după cel de la Giurgiu.

Cu probleme de lot, timișorenii au rămas și fără Scutaru, după 25 de minute, acesta accidentându-se după un duel aerian cu Nuno Rocha. Craiovenii nu au profitat însă și după ce Kirschstein s-a opus la o lovitură liberă executată de Zlatinski (32) s-au și văzut conduși. Curtean a fost agățat în careu de Achim, iar Javi Hernandez a transformat penalty-ul acordat de Cristi Balaj (41). La reluare, Rufino a avut șansa desprinderii (56), dar Bălgrădean s-a opus la șutul ibericului. La faza imediat următoare, gazdele au reușit să egaleze, după ce Nuno Rocha a deviat în plasă, de lângă Cânu, o centrare a lui Bancu (57). Zece minute mai târziu, Melinte a văzut al doilea galben și a fost eliminat, însă craiovenii nu au putut profita de superioritatea numerică – Nuno Rocha semnând singura ocazie a gazdelor, în prelungiri.

S-a terminat 1-1 și ACS Poli Timișoara rămâne fără succes pe teren străin în Liga I.

Redactor: Claudiu Sav