Lei numai 30 de minute. BC Timişoara - Asesoft Ploieşti s-a încheiat cu scorul de 79-98

bct-2

”Ne aşteptam la un meci foarte dificil. Ne aşteptam să evoluăm mult mai bine decât am făcut-o. Cu siguranţă nu ne aşteptam la acest rezultat. Ne-au dat aproape 100 de puncte în sala noastră. E inacceptabil!”, spune Radenko Plicevic, de la BC Timişoara.

Lipsiţi de aportul lui Zlatko Jovanovic, leii au luptat de la egal la egal cu echipa campioană timp de trei sferturi. A fost egalitate la pauză, iar în ultimul parţial, oaspeţii au intrat cu avantaj de patru lungimi. Însă alb-violeţii n-au mai putut menţine ritmul şi în ultimele zece minute, în care prahovenii au avut un parţial de 26-11.

Cu 18 puncte, Milos Pesic a fost cel mai bun marcator al lui BC Timişoara, însă extrema n-a avut acelaşi randament şi pe faza defensivă. Gazdele n-au mai avut nici aceeaşi inspiraţie la aruncările de trei puncte, acolo unde au avut un procentaj de reuşită de numai 30%. Etapa viitoare, ”leii” din Banat joacă în deplasare, pe terenul lui CSM U Oradea.

Redactor: Ionuţ Suciu
Operator: Mihai Pop
Editor web: Călin Țenche