Leii din Banat câștigă finala Cupei României. BC Mureș Tg. Mureș - BC Timișoara 73-78

bc timisoara-1

Mureșenii au încheiat în ușor avantaj primul sfert, 18-16, iar la pauză diferența s-a mărit la 39 la 27. A urmat o cursă de urmărire, iar finalul a fost foarte strâns, bănățenii egalând când mai erau două minute de joc.

Finalul a fost efectiv dramatic, cu aruncări reușite și ratate, cu greșeli personale, cu cele două echipe încercând să dea totul pentru a obține victoria. Iar cireașa de pe tort au reprezentant-o prelungirile, începute de la scorul de 62-62. S-a încheiat în cele din urmă 78-73 pentru timișoreni!

Principalii marcatori ai elevilor lui Dragan Petricevici au fost Popescu, Tica, Pesic și Pilcevic.

Timișorenii au jucat o finală pentru a cincea oară în ultimul deceniu, după partidele disputate cu Cupa pe masă din 2007, 2008, 2010 și 2012. Ei au câștigat competiția în urmă cu cinci ani, când echipa era antrenată tot de Dragan Petricevic.

BC Timişoara - în finala Cupei. Leii din Banat înfruntă BC Mureş Tg.Mureş, în ultimul act al competiţiei