”Leii”, înfrânți după pauză. Steaua - BC Timișoara 81-68, într-o partidă restantă din Liga Națională de baschet masculin

bct

Prima jumătate a partidei a fost echilibrată. Cele două echipe au alternat la conducere. Steliștii aveau trei puncte avans după primul sfert, însă "leii" din Banat au remontat și au intrat la vestiare cu avantaj, 33-38. Situația avea să se schimbe după pauză. Steaua s-a desprins în ultimele 5 minute, obținând o victorie clară, 81-68, în urma căreia a urcat pe primul loc în clasament.

Din rândul timișorenilor s-au remarcat Kelvin Lewis - 19 puncte și șase recuperări, Radenko Pilcevic - 17 puncte și zece pase decisive și Vladimir Tica - 13 puncte și patru recuperări. Cel mai bun marcator al steliștilor a fost Goran Ikonic, care a înscris 20 de puncte.

Etapa viitoare, BC Timișoara va juca acasă cu Gaz Metan Mediaș. Partida va avea loc duminică, de la ora 19 și 15 minute, în Sala "Constantin Jude".