Șirul bun s-a oprit la Reșița

handbal resita

HC Adrian Petrea a întrerupt seria de cinci victorii a Politehnicii Timișoara și a câștigat derbyul Banatului din Liga Națională de handbal masculin, după 20-19, la capătul unui joc extrem de încrâncenat. Timișoara a început mai bine meciul și a condus cu 3-0, grație startului fulminant al extremei Lasica și a lui Fenici. Gazdele au marcat primul gol abia după șapte minute, din 7 metri, prin Dospinescu. Cărășenii au întors scorul la mijlocul primei reprize (8-7), după ce au înscris de patru ori fără să primească gol. Poli a gestionat greșit superioritățile numerice, inclusiv un „șase la patru”, astfel că echipa lui Adrian Petrea a intrat în avantaj la pauză, 10-9. Și partea secundă a continuat pe aceeași linie, cu Reșița la doar câțiva pași în fața adversarilor, 14-11. Au urmat apoi opt minute fără gol, pentru ca după aceea timișorenii să egaleze situația la 16, cadență menținută și până la 18-18. Două goluri consecutive ale cărășenilor și paradele portarilor Tevzadze și Drăghici au stabilit însă scorul final, 20-19.

A șasea victorie stagională a gazdelor, prima înfrângere după cinci runde a oaspeților. Principalii marcatori ai partidei au fost Vaidasigan 8 de la învingători, respectiv Lasica 5, de la timişoreni. Liga Națională de handbal masculin va lua o pauză de aproximativ trei săptămâni, prilejuită de debutul echipei naționale în preliminariile pentru Campionatul Mondial. Următorul meci pentru CH Poli va fi pe teren propriu, cu Dinamo, în jurul datei de 15 noiembrie.

Redactor: Claudiu Sav