Steaua transferă din nou de la ACS

dan popescu la steaua

Steaua a reușit al treilea transfer al acestei veri, după Bojan Golubovic și Ovidiu Popescu. Fundașul stânga Dan Popescu, venit de la ACS Poli Timișoara, va semna un contract pe 3 ani cu vicecampioana României. Dan Popescu e al doilea jucător adus de Steaua de la Timișoara, a doua retrogradată din acest sezon. Primul a fost mijlocașul defensiv Ovidiu Popescu. Apărătorul de bandă stângă, în vârstă de 28 de ani, a marcat primul său gol în Liga 1 chiar împotriva Stelei, în decembrie 2015. A închis tabela la 3-1 pentru roș-albaștri în minutul 82 al întâlnirii desfășurate la Pitești.

De altfel, a și debutat pe prima scenă a fotbalului românesc într-un joc contra Stelei. În 2013, a jucat pentru Oțelul Galați în egalul cu Steaua (1-1), obținut în al 4-lea minut de prelungiri de gălățeni. Fundașul stânga a fost cel mai folosit jucător al alb-violeților, cu 37 de meciuri și două goluri bifate în tricoul lui ACS Poli. Între timp, echipa antrenată de Ionuț Popa se reunește mâine, pe „Dan Păltinișanu”, într-o formulă care cuprinde peste 80 la sută juniori.

Redactor: Claudiu Sav