Timba, înfrângere în prelungiri, după ce a luptat de la egal la egal cu BCM U Piteşti

infrangere

Fără Glazyrin, a cărui problemă cu viza a rămas nerezolvată, urşii au mers sub Trivale decişi să răzbune eşecurile din Cupa României. Timba a câştigat primul sfert cu 24-22, dar gazdele au revenit în joc până la pauză şi au intrat la cabine cu avans de două puncte.

Echilibrul a continuat şi la reluare, cu un plus pentru echipa lui Bogdan Murărescu. Timişorenii au întors la 62-58, dar gazdele au egalat la ultimul atac, cu o aruncare de trei puncte. În prelungiri, Timba a rămas fără Blunt, eliminat pentru cinci greşeli personale, dar chiar şi aşa, putea împinge meciul într-o nouă repriză suplimentară. La ultima fază, însă, Rejlioc a ratat aruncarea de sub panou, acuzând un fault comis de pivotul piteştenilor.

Danilo Mijatovic a fost cel mai bun om al timişorenilor, cu 26 de puncte şi 9 recuperări. Hall a avut 20 de puncte, Rejlic 13, iar Blunt 12. Etapa viitoare, Timba joacă derby-ul local cu concitadina BC Timişoara.

Redactor: Ionuţ Suciu
Editor web: Călin Țenche