Timba, spulberată la Sibiu. Urșii au pierdut cu 75-101 şi ocupă penultima poziţie în clasament

timba

Diferența a crescut la 17 puncte până la pauză, pentru ca în ultimul partial să se intre cu 75-50! La adăpostul celor trei puncte deja cucerite, gazdele n-au mai apăsat pedala de accelerație în ultimele zece minute, iar sfertul patru s-a încheiat la egalitate: 26-26, îndeajuns însă pentru sibieni ca să treacă de suta de puncte marcate, dar și pentru Bojovic să adune 32 de puncte.

La capitolul realizări personale, pentru timișoreni au punctat din punct de vedere statistic Dandridge, cu 19 puncte și 5 recuperări, Glazyrin - 18 puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă; Nakic și Mijatovic, cu câte 12 puncte.

După meci, urșii au anunțat transferul fundașului american Michael Porrini, care a evoluat la începutul sezonului în Grecia, iar anul trecut, în Turcia. Timba ocupă în continuare penultima poziție din clasament, devansând-o numai pe nou-promovata Universitatea Cluj. Etapa viitoare, echipa din Timișoara joacă pe teren propriu cu singura echipă neînvinsă din campionat, Steaua.

Redactor: Ionuţ Suciu
Editor web: Călin Țenche