Handbal | Au plătit tribut ratărilor

© Emanuel Titus Iliesi
SCM Politehnica Timișoara a risipit cele trei puncte câștigate în runda inaugurală la Constanța, după 24-25 cu Dunărea Călărași – la primul joc din Liga Națională, în fața propriilor fani. Oaspeţii au arătat decişi să câştige încă din prima repriză, atunci când au condus la 3 goluri (11-8), dar au fost egalaţi și depășiți chiar înainte de pauză, 13-12.

Echilibrul s-a menținut și în actul secund și cu excepția a două momente, diferența dintre cele două formații a fost una minimă. Timișoara s-a desprins la două lungimi în minutul 40, după ce a profitat de un moment de om în plus (18-16), dar apoi a venit rândul oaspeților să facă pasul în față. Gurkovsky a egalat la 19 la jumătatea reprizei, iar până la final Călărașiul a trecut în avantaj de fiecare dată, fără a se desprinde decisiv. Desprindere pe care Marius Ignat a avut-o în mână la scorul de 25-24, însă Savic, intrat în poarta bănățenilor după ce Daskaloski văzuse o eliminare temporară pentru proteste, l-a blocat pe acesta în două situații de unu la unu. A urmat apoi rândul lui Sorokin să intervină, la o aruncare slabă a lui Lazarov, iar băieții lui Dincic s-au impus cu 25-24. Chikovani a fost omul meciului, cu 10 reușite, în vreme ce pentru gazde Simovic, cu 6, iar Lasica și Lazarov, cu 4, au fost cei mai buni marcatori. Redactor: Claudiu Sav foto: Emanuel Titus Ilieși