Anglia - Islanda 1-2. Debutanta la EURO s-a calificat în sferturi

islanda bucurie gol 2 anglia

Roy Hodgson, selecţionerul Angliei, şi-a anunţat demisia la mai puţin de jumătate de oră după ce echipa sa a fost eliminată de Islanda.

„Este cel mai uimitor lucru pe care l-am văzut în fotbal. Islanda tocmai a învins Anglia. Pe bune! S-a calificat între ultimele opt echipe! ULTIMELE OPT! Orice este posibil, chiar orice. Nu cred că oamenii din afara Islandei îşi pot imagina cât de important este pentru această ţară. De nedescris”, scrie Johann Olafur Sigurdsson, reporterul islandez al site-ului UEFA.

Minutul 90+4. Minunea suporterilor islandezi este reală. Naţionala lor elimină Anglia şi merge în sferturi să întâlnească Franţa

Minutul 81. Anglia încă nu a găsit drumul spre golul egalizator. Multe dintre atacturile sale potenţial periculoase s-au încheiat fără şuturi spre poartă: 51 de atacuri, doar 17 ocazii de gol

Minutul 60. Au mai rămas 30 de minute din această partidă şi fanii Islandei încep cu adevărat să creadă, scrie site-ul UEFA

Minutul 57. Anglia domină meciul dar nu reuşeşte să treacă de apărarea islandeză. Statistica arată în dreptul său o posesei a mingii de 63% şi 12 ocazii de gol

Minutul 45. Prima repriză se încheie fără niciun minut de prelungire. Islanda, care a avut în total 4 ocazii de gol, conduce cu 2-1. Anglia, fostă campioană mondială, a adunat 29 de atacuri şi 11 ocazii de poartă

Minutul 36. Islanda reuşeşte să rateze. A treia ocazie de gol de până acum i-a aparţinut lui G. Sigurdsson

Minutul 22. Venită aproape de nicăieri în fotbalul mare, Islanda are o eficienţă înspăimântătoare: a marcat două goluri din singurele sale două atacuri. De cealată parte, Anglia a avut 14 atacuri şi 5 ocazii de gol

Minutul 18. Islanda oferă, cel puţin până acum, cea mai mare surpriză a EURO 2016. Conduce Anglia în optimile de finală, prin golul înscris de Sigthórsson

Minutul 6. Islanda, aflată la prima sa participare la EURO, dovedeşte că nu are nimic de pierdut şi să o replică îndrăzneaţă titratei sale adversare. R. Sigurdsson egalează după doar două minute

Minutul 4. Anglia începe partida în atac şi obţine un penalti, transformat de căpitanul Rooney

Anglia

1 Hart - 3 Rose, 6 Smalling, 5 Cahill, 2 Walker - 10 Rooney, 17 Dier, 20 Alli - 7 Sterling, 9 Kane, 15 Sturridge

Antrenor: Roy Hodgson

Islanda

1 Halldórsson - 2 B. Sævarsson, 14 Árnason, 6 R. Sigurdsson, 23 A. Skúlason - 10 G. Sigurdsson, 17 A. Gunnarsson - 7 Gudmundsson, 9 Sigthórsson, 15 Bödvarsson, 8 B. Bjarnason

Antrenori: Lars Lagerbäck, Heimir Hallgrímsson

Arbitru: Damir Skomina, Slovenia

Întâlnirea din această seară va fi prima dintre cele două reprezentative într-un meci oficial și a treia din istorie. La ultimul meci direct, un amical disputat înainte de Euro 2004, Anglia s-a impus categoric în fața Islandei, scor 6-1. Wayne Rooney a marcat atunci o dublă.

Englezii s-au calificat în optimi terminând pe locul doi grupa B, una în care au evoluat alături de Țara Galilor, Slovacia și Rusia în timp ce islandezii au fost surpriza plăcută a turneului final din Franța. Nordicii au terminat grupa F fără înfrângere, după remizele cu Ungaria și Portugalia și victoria cu Austria.