EURO 2016 | Grupa B: Anglia - Rusia, 1-1. Încăierări pe stadion după meci

bucurie gol rusia

ACTUALIZARE.  Încăierări de scurtă durată au izbucnit între suporteri la finalul meciului Anglia-Rusia, terminat la egalitate 1-1, sâmbătă seara, pe stadionul Vélodrome din Marsilia.

În momentul în care jucătorii ieșeau de pe teren, după fluierul final, au avut loc îmbrânceli, s-a aruncat cu diverse obiecte și s-au creat busculade în tribune, dar nu au fost incidente comparabile cu cele care avuseseră loc în cursul după-amiezii în oraș, precizează Le Parisien.

Înaintea partidei, între suporterii celor două naționale au izbucnit violențe, 31 de persoane fiind rănite și având nevoie îngrijiri medicale. Un englez este în stare gravă și se zbate între viață și moarte.

Minutul 90+2: Rusia egalează în ultimele secunde ale meciului, prin Gluşakov

Minutul 90: Raportul ocaziilor de gol este de 16 la 5 pentru Anglia. Tot englezii conduc şi la posesia mingii, cu 53 din timpul de joc

Minutul 78: Înlocuit de Wilshere, Rooney îi predă banderola de căpitan lui Gary Cahill

Minutul 73: În sfârşit, deschidere de scor. Eric Dier marchează pentru Anglia. Mijlocaşul de 22 de ani al lui Machester United a executat impecabil o lovitură liberă

Minutul 61: Berezuţki ratează şi el deschiderea scorului. Raportul ocaziilor de gol este 12 - 5 în favoarea Angliei

Minutul 59: Rusia a revenit de la vestiare ceva mai hotărâtă şi a avut două ocazii într-un singur minut, prin Kokorin şi Golovin

Minutul 41: Anglia ratează din nou, prin Rose

Minutul 35: Wayne Rooney a avut o ocazie de gol

Minutul 25: La jumătatea primei reprize, scorul ocaziilor de gol este net favorabil Angliei, care conduce cu 7-1. Jucătorii englezi au avut posesia mingii în 61% din timpul de joc

Antrenor: Leonid Slutski

Anglia şi Rusia au disputat până acum 10 partide, iar scorul întâlnirilor este egal. Fiecare echipa a câştigat câte 4 meciuri, iar alte două s-au încheiar la egalitate.

Partida a fost încadrată de organizatori în clasa maximă de risc, şi nu fără motive. Suporterii englezi şi ruşi au devastat zona turistică a Marsiliei. În două zile au avut loc trei episoade de confruntări violente între fani şi poliţie. Cele mai recent au avut loc cu câteva ore înainte de începerea meciului şi s-au încheiat cu cel puţin 13 răniţi, dintre care doi în stare foarte gravă.

Citiţi şi:

Suporterii englezi şi ruşi au marcat al treilea scandal în două zile. Sunt cel puţin 13 răniţi