EURO 2016 | Grupa C: Germania - Polonia. 0-0, scor final

germania polonia 2

Germania şi Polonia s-au blocat reciproc în cel mai aşteptat meci din grupa C. După prima remiză fără goluri de la EURO 2016, ambele echipe au câte patru puncte şi sunt aproape sigure de locul în optimile de finală ale turneului.

Adversare şi în preliminariile competiţiei, Germania şi Polonia s-au întâlnit pe Stade de France în derby-ul grupei C de la EURO 2016. Campioana mondială a găsit greu drumul spre poartă în prima repriză.

Doar Gotze şi Kroos au reuşit să le dea emoţii polonezilor, însă mingea a trecut de fiecare dată alături de poarta lui Fabianski.

Repriza a doua a început cu ocazia mare a lui Milik. Vârful Poloniei a trimis puţin pe lângă cu o lovitură de cap. Germania a fost din nou aproape de gol prin Mesut Ozil. Mijlocaşul lui Arsenal a şutat din prima după o minge primită în interiorul careului.

Fabianski a respins de sub bară, iar tabela a rămas nemodificată.

Germania şi Polonia au încheiat duelul direct cu o remiză albă şi au ambele câte patru puncte în clasamentul grupei. Meciul de la Saint-Denis a fost prima partidă fără goluri de la EURO 2016.

Minutul 90+3. De data aceasta, nici prelungirile nu au fost suficiente pentru care vreuna din cele două echipe să înscrie

Minutul 78. Meciul continuă cu acelaşi 0-0 pe tabelă. Campionii mondiali au strâns deja 14 ocazii de gol ratate. Polonezii nu au ocolit nici ei poarta lui Neuer, dar nici nu au reşit să-l învingă pe portarul german în cele 6 ocazii pe care le-au avut

Minutul 45. Germania a dominat dar nu a înscris. Analiza jocului arată că mai mult de jumătate dintre cele 36 de atacuri ale campioanei mondiale au pornit de pe partea stângă, de la Draxler şi Hector. Germania a avut 7 ocazii de gol, Polonia - doar două

Minutul 10. Campioana mondială a început în forţă meciul. A avut deja două ocazii de gol şi o posesie a balonului de 77%

Germania

1 Neuer – 3 Hector, 5 Hummels, 17 Boateng, 4 Höwedes – 6 Khedira, 18 Kroos – 11 Draxler, 8 Özil, 13 Müller – 19 Götze

Antrenor: Joachim Löw

Polonia

22 Fabiański – 20 Piszczek, 15 Glik, 2 Pazdan, 3 Jędrzejczyk – 10 Krychowiak, 5 Mączyński – 16 Błaszczykowski, 11 Grosicki – 7 Milik, 9 Lewandowski

Antrenor: Adam Nawalka

Arbitru: Björn Kuipers, Olanda

Germania și Polonia se vor duela diseară în derby-ul Grupei C, într-un meci la finalul căruia ambele reprezentative își pot asigura (dacă fac egal), în mare măsură, calificarea în optimile de finală ale turneului final.

Ambele reprezentative au câte trei puncte, în timp ce Irlanda de Nord și Ucraina nu au niciunul. Statistica este de partea campioanei mondiale, care are 8 victorii în fața Poloniei, dintr-un total de 17 întâlniri. De patru ori s-a impus Polonia iar cinci meciuri s-au încheiat la egalitate.