EURO 2016 | Grupa C: Ucraina - Irlanda de Nord 0-2. Încă un meci încheiat cu gol în prelungiri

irlanda de nord gol 2 ucraina

Ucraina a rămas fără punct câştigat după cel de-al doilea meci disputat în grupa C de la EURO 2016. Irlanda de Nord s-a impus cu 2-0 şi are şanse mari la calificarea în optimi.

Învinse în meciurile de debut din grupa C, Ucraina şi Irlanda de Nord s-au întâlnit la Lyon într-un meci vital pentru şansele de calificare în optimi. Nord-irlandezii au avut prima ocazie a meciului după o fază fixă: Cathcart a fost aproape de gol, însă nu a reuşit să trimită pe cadrul porţii lui Pyatov. La fel ca şi în meciul cu Germania, Ucraina a primit gol tot după o fază fixă. Gareth McAuley a deschis scorul cu o lovitură de cap la care Pyatov nu a avut nicio şansă. Ucraina a replicat după două minute: Seleznyov a trimis însă pe direcţia portarului, iar McGovern nu a avut probleme.

Meciul depe Stade des Lumieres s-a întrerupt pentru câteva minute din cauza grindinei. La reluare, Ucraina a continuat să alerge după golul egalării. Kovalenko a prins un şut puternic din afara careului, dar mingea a trecut pe lângă vinclu, iar Irlanda de Nord a scăpat cu faţa curată. Yarmolenko şi-a încercat şi el şansa cu un şut din afara careului. McGovern a fost încă o dată la post. În prelungiri, McGinn a înscris după o minge respinsă în faţă de Pyatov. S-a terminat 2-0, iar nord-irlandezii şi-au trecut în cont prima victorie în grupa C de la EURO 2016.

Minutul 90+6. McGinn urcă scorul la 2-0 pentru Irlanda de Nord

Minutul 71. Vijelia s-a potolit în câteva minute şi partida s-a reluat de la scorul de 0-1. La 36 de ani şi 194 de zile, Gareth McAuley este al doilea cel mai în vârstă marcator la Euro, după austriacul Ivica Vastic. Acesta din urmă a înscris, în 2008, împotriva Poloniei, la 38 de ani şi 257 de zile

Minutul 58. Ploaia s-a transformat în grindină şi peste stadion s-a abătut o vijelie iar meciul a fost întrerupt

Minutul 49. Irlanda de nord a a deschis scorul, prin McAuley

Minutul 45. Prima repriză s-a încheiat cu scorul pe care nicio echipă nu şi-l doreşte. Este 0-0 pe tabelă, dar în ultimele 15 minute Irlanda de Nord a fost mai periculoasă la poarta adversă, cu 6 ocazii de gol

Minutul 29. Ucraina pare să fie echipa care domină, cu o posesie a balonului de 66% din timpul de joc. La ocazii încă, a tras doar trei şuturi spre poartă, cu unul mai mult decât Irlanda de Nord

Minutul 20. Egalitate pe tabelă, egalitate între Ucraina şi Irlanda de Nord la ocazii de poartă. Fiecare echipă a avut 2 şuturi spre poarta adversă. La Lyon plouă destul de puternic

Ucraina

12 Piatov – 17 Fedeţkii, 3 Kaceridi, 20 Rakiţkii, 13 Şevciuk – 7 Iarmolenko, 16 Sidorciuk, 6 Stepanenko, 10 Konoplianka – 9 Kovalenko – 11 Selezniov

Antrenor: Mihailo Fomenko

Irlanda de Nord

1 McGoven – 18 Hughes, 20 Cathcart, 4 McAuley, 5 J. Evans – 19 Ward, 13 C. Evans, 8 S. Davis, 16 Norwood, 14 Dallas – 11 Washington

Antrenor: Michael O'Neill

Arbitru: Pavel Královec, din Cehia

Ucraina şi Irlanda de Nord au disputat până acum 4 meciuri oficiale. Ucraina a câştigat două, alte două s-au încheiat la egalitate.

Ambele reprezentative vor intra pe teren cu gândul la o victorie, dar și un egal le-ar menține în grafic, sigur fiind obligate mai apoi să câștige meciul al treilea.

Până acum, cele două formații s-au mai întâlnit de patru ori, însă Irlanda de Nord nu a izbutit nicio victorie. În schimb, ucrainenii s-au impus de două ori, celelalte două întâlniri încheindu-se la egalitate

În primul meci de la acest turneu final, Ucraina a pierdut în fața campioanei mondiale Germania, scor 0-2, iar irlandezii au fost învinși de Polonia, scor 0-1.