EURO 2016 | Grupa D: Turcia – Croaţia. 0-1, scor final

gol croatia

Minutul 90+4: Croaţia câştigă cu 1-0 după ce a avut 18 ocazii de gol, inclusiv două bare

Minutul 78: Turcia şi Croaţia sunt la egalitate la capitalul posesia mingii: câte 50% din timpul de joc. La ocazii de gol însă, Croaţia este evident echipa cea mai periculoasă în atac, cu 15 şuturi spre poartă. Turcia are doar 7 ocazii. Fatih Terim a făcut toate cele trei schimbări, în timp ce croaţii continuă să joace cu acelaşi 11 cu care au intrat pe teren

Minutul 72: Croaţii mai contabilizează o bară. Perišić a ratat

Minutul 61: Încă o ocazie a Croaţiei, ratată de Brozović

Minutul 54: Darijo Srna loveşte transversala din lovitură liberă şi iroseşte o bună ocazie de a duce sorul la 2-0

Minutul 50: Croaţia rămâne cea mai periculoasă echipă de pe teren, cu 11 ocazii de gol. Turcia a avut doar 5 suturi către poartă

Minutul 41: Croaţia deschide scorul printr-un super-voleu al lui Luka Modrić

Minutul 40: Unul dintre cei mai prezenţi în joc fotbalişti turci este Ozan Tufan. mijlocaşul lui Fenerbahce are doar 21 de ani şi a jucat în ultimele 25 de partide alşe naţionalei ţării sale

Minutul 28: În prima jumătate a meciului, statistica arată că fiecare dintre echipe a avut posesia mingii 50% din timpul de joc. Totuşi, Croaţia contabilizează 5 ocazii de gol, faţă de una singură a Turciei

Antrenor: Ante Čačić

Turcia şi Croaţia s-au întâlnit, până acum, de 4 ori în meciuri oficiale. Două partide s-au încheiat la egalitate iar alte două au fost câştigate de Croaţia, care conduce la golaveraj cu 5 la 1. Interesant este dcă, deşi în statistica oficială o partidă este încheiată la egalitate, în realitate ea a fost câştigată de Turcia. În sferturile de finală ale Euro 2008, cele două echipe au terminat meciul cu scorul de 1-1. Situaţia nu s-a schimbat nici după prelungiri iar Turcia s-a calificat în semifinale după executarea loviturilor de la 11 metri.