EURO 2016 | Live scor: Islanda – Austria 2-1 din minutul 90+4

islanda

Minutul 90+4. Calificată pentru prima dată la EURO, Islanda obţine 5 puncte şi merge în optimi, după golul înscris de Trautason în minutul 90+4. precedentele două întâlniri, cu Portugalia şi cu Ungaria se înscheiaseră la egalitate

Minutul 60. GOL AUSTRIA. Trimis pe teren în debutul reprizei secunde, Schöpf finalizează cu gol o acțiune personală.

Minutul 37. Austriacul Dragovic trimite mingea în bară din penalti şi ratează egalarea.

Minutul 18. Bödvarsson a deschis scorul pentru Islanda.

Islanda

1 Halldórsson - 23 A. Skúlason, 6 R. Sigurdsson, 14 Árnason, 2 B. Sævarsson - 8 B. Bjarnason, 10 G. Sigurdsson, 17 A. Gunnarsson, 7 Gudmundsson - 9 Sigthórsson, 15 Bödvarsson

Antrenori: Lars Lagerbäck, Heimir Hallgrímsson

Austria

1 Almer - 3 Dragović, 15 Prödl, 4 Hinteregger, 5 Fuchs - 6 Ilsanker, 14 Baumgartlinger - 17 Klein, 8 Alaba, 7 Arnautović - 20 Sabitzer

Antrenor: Marcel Koller

Arbitru: Szymon Marciniak, Polonia

Austria are însă o absență importantă pentru meciul decisiv din faza grupelor. Zlatko Junuzovic, jucătorul lui Werder Bremen, s-a accidentat împotriva Ungariei (0-2), locul său urmând să fie luat de Sabitzer, titular de altfel și în fața Portugaliei (0-0).

Există însă și varianta ca David Alaba să joace în spatele unicului vârf, Janko, Koller mizând pe tehnica și viteza acestuia, în condițiile în care este de așteptat ca Islanda să joace defensiv.

Cu două puncte după primele două meciuri, Islanda trebuie și ea să câștige, pentru a nu sta la mâna rezultatelor.