EURO 2016 | Portugalia, a zecea campioană europeană din istorie

portugalia trofeu-1

Câştigătoarele celorlalte ediţii ale Campionatului European sunt următoarele: URSS - 1960, Spania - 1964, 2008, 2012, Italia - 1968, Germania - 1972, 1980, 1996, Cehoslovacia - 1976, Franţa - 1984, 2000, Olanda - 1988, Danemarca - 1992 şi Grecia -2004.

Reprezentativa Portugaliei a a învins, duminică, pe Stade de France, cu scorul de 1-0 (0-0), după prelungiri, selecţionata Franţei, şi a câştigat Campionatul European de Fotbal pentru prima oară în istoria sa.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Eder, în minutul 109, care l-a învins pe Lloris cu un şut de la 23 de metri, după ce l-a driblat pe Koscielny.

Portugalia s-a calificat în optimi de pe locul 3 în Grupa F, unde a fost depăşită de Ungaria şi Islanda. A încheiat la egalitate toate cele trei meciuri din grupă. Tot egal a fost şi rezultatul după 90 de minute al întâlnirii din optimi, cu Croaţia, 0-0. Golul calificării a fost înscris în prelungiri. Au urmat sferturile şi încă un egal, cu Polonia. Calificarea a venit după loviturile de la 11 metri. În sfârşit o victorie, în semifinala cu Ţara Galilor: 2-0. Şi iarăşi egal după 90 de minute, în finala cu Franţa, şi încă un gol înscris în prelungiri. Aceasta este noua Campioană Europeană la fotbal.