EURO 2016. Portugalia învinge Croația și merge în sferturi

ronaldo-1

Unul dintre cele mai aşteptate dueluri ale optimilor, Portugalia - Croaţia, a dezamăgit spectatorii care îşi doreau un meci spectaculos la Lens. Primele 90 de minute s-au încheiat fără ca vreuna dintre echipe să şuteze pe spaţiul porţii adverse.

Meciul s-a animat în ultimele cinci minute ale ultimei reprize de prelungiri. Perisic a fost aproape de gol, dar nu a reuşit să îl învingă pe Rui Patricio. Potrugalia a dat lovitura cu patru minute înainte de final. Quaresma a înscris golul care i-a calificat pe lusitani în sferturi, acolo unde vor întâlni Polonia.

MECIUL SE ÎNCHEIE CU VICTORIA PORTUGALIEI

Min. 120+2 - OCAZIE MARE!  Croaţii s-au aruncat disperaţi în atac şi nu a lipsit mult să egaleze. După o centrare a lui Srna, Perisic a întors cu capul la câţiva metri de poartă, de unde Vida a trimis cu piciorul stâng la mică distanţă de vinclu.

GOOOL PROTUGALIA. Quaresma înscrie în minutul 117 !!!

Minutul 90. Urmează două reprize de prelungiri.

PRIMA REPRIZĂ SE ÎNCHEIE FĂRĂ GOL

Minutul 30. Acţiune periculoasă a lui Perisic, care a demarat pe partea dreaptă şi a tras cu piciorul stâng la colţul scurt, dar mingea s-a dus doar în plasa laterală. Primul şut şi pentru croaţi în această partidă.

Minutul 1. A început meciul. Lovitura de start a aparţinut croaţilor.

ECHIPELE DE START

Croaţia: Subasic - Srna, Corluka, Vida, Strinic - Modric, Badelj - Brozovic, Rakitic, Perisic - Mandzukic

Rezerve: Vargic, L. Kalinic - Vrsaljko, Jedvaj, KOvacic, Kramaric, Schildenfeld, Rog, N. Kalinic, Coric, Pjaca, Cop

Antrenor: Ante Cacic

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, R. Guerreiro - A. Silva, William Carvalho - Joao Mario, Andre Gomes - Cristiano Ronaldo, Nani

Rezerve: A. Lopes, Eduardo - Bruno Alves, R. Carvalho, Moutinho, Eder, Vieirinha, Danilo, Renato Sanches, Rafa Silva, Eliseu, Quaresma

Antrenor: Fernando Santos

Croația a ajuns în optimi din postura de câștigătoare a grupei D, acolo unde a surclasat, surprinzător, Spania. Câștigătoare a ultimelor două ediții, formația iberică a fost învinsă de croați cu 2-1 în ultimul meci al grupei. De cealaltă parte, Portugalia încă nu bifat nicio victorie la acest turneu. Echipa lui Cristiano Ronaldo a strâns 3 puncte, după 3 remize, ultima venind în urma celui mai spectaculos meci de la Euro, 3-3 cu Ungaria.

Cele două formații s-au întâlnit până acum de 3 ori și câștig de cauză au avut de fiecare dată lusitanii. Croații n-au reușit să marcheze niciodată împotriva Portugaliei și au suferit cea mai severă înfrângere la Euro 96, 0-3.

Nu mai puțin de 8 jucători croați vor rata sferturile de finală în cazul în care vor fi avertizați în duelul cu Portugalia. Este vorba despre Badelj, Brozovic, Perisic, Rog, Srna, Strinic, Vida și Vrsaljko. În aceeași situație se află și Pepe și Quaresma, dar doar primul va începe meciul ca titular. Câștigătoarea acestei dispute va juca pentru un loc în semfinale cu învingătoarea duelului dintre Elveția și Polonia.