EURO 2016 | Ungaria - Portugalia 3-3, scor final

ungaria gol 3 portugalia

Minutul 62. GOL PORTUGALIA. Cristiano Ronaldo reușește dubla şi devine primul jucător care înscrie la patru turnee finale EURO consecutive

Minutul 55. Ungaria revine! Dzsudzsák înscrie al treilea gol al echipei sale

Minutul 50. Portugalia egalează prin Cristiano Ronaldo. Căpitanul Portugaliei a devenit jucătorul cu cele mai multe prezenţe la turneele finale ale Campionatului European. Partida din această seară este a 17 pe care o joacă. I-a depăşit pe francezul Lilian Thuram şi olandezul Edwin van der Sar, care au cu 16 meciuri

Minutul 47. Ungaria revine la conducere prin reuşita lui Dzsudzsák

Minutul 42. Portughezul Nani readuce egalitatea pe tabela de marcaj, cu un gol ănscris dintr-o pasă a lui Cristiano Ronaldo

Minutul 16. La a doua sa ocazie de gol, Ungaria deschide scorul prin Gera. La 37 de ani şi 62 de zile, mijlocaşul ungar este cel mai în vârstă marcator din acţiune la un turneu final EURO. Recordul de vârstă mîl deţine austriacul Ivica Vastic. Acesta avea 37 de ani 257 de zile când a înscris din penalti la EURO 2012

Cristiano Ronaldo / FOTO: uefa.com

Ungaria

1 Király - 3 Korhut, 23 Juhász, 20 Guzmics, 2 Lang - 16 Pintér, 10 Gera - 14 Lovrencsics, 6 Elek, 7 Dzsudzsák - 9 Szalai

Antrenor: Bernd Storck

Portugalia

1 Rui Patrício - 11 Vieirinha, 3 Pepe, 6 Ricardo Carvalho, 19 Eliseu - 15 André Gomes, 14 William Carvalho, 8 João Moutinho, 10 João Mário - 7 C. Ronaldo, 17 Nani

Antrenor: Fernando Santos

Arbitru: Martin Atkinson, Anglia

„Cine ar fi crezut înainte că vom avea patru puncte? Nu am cuvinte să le mulțumesc jucătorilor mei. Trebuie să jucam la fel ca în primele două meciuri și să fim disciplinați în apărare. Cu siguranță, Portugalia va pune multă presiune pe defensiva noastră, deoarece are în lot jucători de clasă mondială, nu doar Ronaldo este periculos”, a spus Bernd Storck, selecționerul german al Ungariei.

În primele două meciuri de la Euro, Ungaria a învins-o pe Austria, scor 2-0, remizând apoi cu Islanda, 1-1.

`De ce ar trebui să fiu pesimist? Nu cred că Ungaria va sta doar în defensivă, nu își poate schimba stilul de joc peste noapte. Sunt convins și că Ronaldo va da totul. El va continua să bată lovituri libere și penalty-uri", a fost mesajul clar transmis de Fernando Santos, după ce starul Realului a ratat un penalty în remiza cu Austria, 0-0.