Presa: O parte dintre huliganii croaţi ar fi de fapt sârbi şi bosniaci deghizaţi

petarde croatia getty

Conform publicaţiei din Split, sârbii şi bosniacii s-au deghizat în fani croaţi pentru a face rău formaţiei pregătite de Ante Cacici.

Echipa naţională a Croaţiei a terminat la egalitate, vineri, la Saint-Etienne, scor 2-2 (1-0), cu reprezentativa Cehiei, în etapa a doua a grupei D a competiţiei, cehii reuşind golul egalizator în minutul 90+3 din penalti.

Golurile croaţilor au fost marcate de Perisici '37 şi Rakitici '59, în timp ce pentru cehi au înscris Skoda '76 şi Necid '90+3 din penalti.

În minutul 86, partida a fost întreruptă timp de patru minute, după ce fanii croaţi au aruncat cu torţe şi petarde în teren. Câţiva stewarzi au pătruns pe teren pentru a scoate torţele, dar unul dintre ei a căzut la pământ după ce o petardă a explodat în apropierea sa. Meciul s-a reluat, dar incidentele au continuat în sectorul rezervat fanilor croaţi.

UEFA a deschis o procedură disciplinară după aceste incidente.