Drăgulescu, al treilea rezultat din concurs la sărituri, dar pierde medalia de bronz

marian dragulescu getty

Marian Drăgulescu a fost notat cu 15,266 la prima săritură şi cu 15,633, la cea de-a doua, iar cu o medie de 15,449 s-a clasat pe locul 4.

Medalia de aur a revenit sportivului Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 15,691), cea de argint rusului Denis Abliazin (15,516), iar cea de bronz lui Kenzo Shirai (Japonia, 15,449).

Gimnastul nipon a avut dificultate mai mare decât Marian Drăgulescu, astfel încât deşi au avut medie egală a fost superior. La Jocurile Olimpice nu se acordă două medalii de același fel. Diferența dintre cei doi a fost făcută de nota mai mare la execuție.

La sărituri, Marian Drăgulescu a fost medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atena, în 2004.

La cei 35 de ani, Drăgulescu mai are în palmares medalie de argint la sol, în 2004, şi în acelaşi an, bronz cu echipa.

Înaintea plecării la Rio declara că va lupta pentru singura medalie olimpică din palmares care îi lipseşte, cea de aur.

Tot luni, în prima finală, la inele, medalia de aur a fost câştigată de Eleftherios Petrounias (Grecia, nota 16,000).

Luni seară, România va mai fi reprezentată în finalele pe aparate de Cătălina Ponor, la bârnă.

De asemenea, ultimul reprezentant tricolor în finale la JO de la Rio este Andrei Muntean, care va performa, marţi, la paralele.