JO 2016. Handbal feminin: România, învinsă fără drept de apel de Angola

Romania handbal feminin RIO GettyImages-586850398

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, sâmbătă noapte, de reprezentativa Angolei, cu scorul de 23-19 (11-9), în primul meci din grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio.

Marcatoarele tricolore au fost Neagu 7 goluri, Chiper 5, Chintoan 2, Buceshi 1, Elisei-Ardean 1, Geiger 1, Brădeanu 1, Manea 1 gol, iar pentru Angola s-a remarcat Bernardo, cu 3 reuşite.

Primul gol al României la Jocurile Olimpice a fost marcat de Cristina Neagu, în minutul 10, de la 7 metri.

Tricolorele nu au găsit antidot împotriva jocului pe cât de solid, pe atât de rapid al formaţiei africane, cotată cu ultima şansă în grupa A şi care a produs surpriza la Rio chiar din prima zi, învingând medaliata cu bronz de la CM din 2015.

Sâmbătă s-au jucat alte patru partide în cele două grupe, după cum urmează: Norvegia - Brazilia 28-31, Muntenegru - Spania 19-25, în grupa A, respectiv Franţa - Olanda 14-18 şi Rusia - Coreea de Sud 30-25.

Ultima partidă este cea dintre Suedia - Argentina, programată de la ora 03.50 în grupa B.

După partida de sâmbătă noapte, România va juca, în ordine, cu Brazilia (8 august, ora 22.40), cu Muntenegru (10 august, 17.30), cu Spania (12 august, 20.40) şi cu Norvegia (14 august, 22.40).

Primele patru clasate în fiecare din cele două grupe se vor califica în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, unde se va juca încrucişat şi eliminatoriu pentru semifinale.

Echipa de handbal feminin a României a participat doar de trei ori la Jocurile Olimpice: prima dată la ediţia din 1976, când a obţinut şi cea mai bună clasare – locul 4, iar apoi la ediţiile din 2000 şi 2008, când a încheiat pe aceeaşi poziţie, 7.