Sari la conținut

Lista tuturor candidaţilor la primăriile municipiilor reşedinţă de judeţ

Braşov:

1. Mariana Sebeni - PER
2. Cornel Comşa - independent
3. George Scripcaru - independent
4. Florian Staicu - independent
5. Ion Dumitru Dumitrescu – independent, susţinut de UNPR
6. Mihai Sturzu - independent
7. Adrian Gabor - PNL
8. Cătălin Leonte - independent
9. Răzvan Popa - PSD
10. Mihai Costel - PMP
11. Vasea Carchelan - PRM
12. Cristian Macedonschi - FDGR
13. Adrian Atomei - ALDE
14. Ovidiu Grădinar - PND
15. Paul Becheanu - PPU

Ploieşti:

1. Lola Gabriela Anghel – PND
2. Cătălina Bozianu – PMP
3. Mircea Chirițescu –PSRO
4. Adrian Florin Dobre – PNL
5. Marian Enache - candidat independent
6. Marius Fenichiu – candidat independent
7. Cristian Ganea – PSD
8. Grațiela Gavrilescu – ALDE
9. Raul Petrescu – UNPR
10. Radu Popescu – candidat independent
11. Daniel Savu – candidat independent
12. Iulian Teodorescu - PRM
13. Marian Cârstea - PRU

Sfântu Gheorghe:

1. Antal Arpad - UDMR
2. Mădălin Guruianu - PNL
3. Rodica Pârvan - PSD
4. Victor Raica - UNPR
5. Balint Jozsef - PPMT

Miercurea-Ciuc:

1. Robert Kalman Raduly - UDMR
2. Emil Buse - PSD
3. Toke Ervin - PPMT
4. Marius Ţepeluş - PNL
5. Somay Peter - PCM
6. Robert Engelhardt - independent

Sibiu:

1. Ovidiu Sitterli - PSD
2. Astrid Fodor - FDGR
3. Daniel Galan - UNPR
4. Răzvan Pop - PNL
5. Ovidiu Zeicu - PPU(social-liberal)
6. Ana Alexandrina Matei - independent
7. Ioan Gligor - PMP
8. Marius Popescu - ALDE
9. Ioan Ștefan Zară - independent
10. Florescu Eugenia - PRU
11. Pitu Lucian Gabriel – PSR

Târgovişte:

1. Cristian Stan - PSD
2. Ciprian Prisăcaru - PNL
3. Paul Briceag - PMP
4. Dumitru Barbu - ALDE
5. Florin Antoniu - PRU
6. Daniel Bucur - UNPR
7. Victor Isbaşescu - independent
8. Ana-Maria Nicolae - independent
9. Gabriel Virgil Păun - independent
10. Avram Iancu - PND

Cluj-Napoca:

1. Emil Boc - PNL
2. Octavian Buzoianu - PSD+ALDE+PNȚCD+PRM+UNPR
3. Adrian Gurzău - PMP+PND
4. Mircia Giurgiu - PSRO
5. Pop Maria - M10
6. Liviu Alexa - Mişcarea Liberală
7. Bruno Roschnafsky - PPU(social-liberal)
8. Horvath Anna - UDMR
9. Ile David - UCDR
10. Fancsali Erno - PPMT

Bistriţa:

1. Alin Seserman - independent
2. Ovidiu Creţu - PSD
3. Stelian Dolha - PNL
4. Ionuţ Simonca - PMP
5. Vasile Moldovan - ALDE
6. Archiudean Mircea - PER
7. Mate Ioan – Partidul Blocul Unităţii Naţionale
8. Antal Attila – UDMR
9. Sigartău Petru – PNŢCD
10. Liviu Rusu Mihai – UNPR

Zalău:

1. Ionel Ciunt - PSD
2. Radu Căpîlnaşiu - PNL
3. Taloş Gheorghe-Mirel - ALDE
4. Lungu Vasile-Cristian - PMP
5. Labo Ioan-Dorel - PNŢCD
6. Abrudan Mircea - UNPR
7. Fazakas Nicolae - UDMR
8. Stanciu Gheorghe - independent
9. Ember Radu Traian – independent

Târgu Mureş:

1. Ionela Ciotlăuş - ALDE
2. Soos Zoltan - independent
3. Dan Maşca - Partidul Oamenilor Liberi
4. Matei Nicolae Nicodim - PMP
5. Florea Dorin - independent
6. Papuc Sergiu Vasile - PSD

Alba Iulia:

1. Mircea Hava - PNL
2. Călin Potor - PSD
3. Ovidiu Jidveian - ALDE
4. Clement Negruț - PMP
5. Dorin Șerdean - UNPR
6. Anca Iuliana Sava - independent
7. Mircea Trifu - independent

Constanţa:

1. Claudiu Iorga Palaz - PMP
2. Vergil Chiţac - PNL
3. Andrei Nicolae Tatu - independent
4. Claudiu Ceti - PPU
5. Decebal Făgădău - PSD
6. Ion Budi - independent
7. Nicolae Grosu - PRM
8. Gigi Christian Chiru - ALDE
9. Omer Sunnay - PND
10. Andrei George Popescu - independent
11. Dumitru Bădrăgan - PRU
12. Gheorghe Caruţiu - PNŢCD

Tulcea:

1. Lucian Simion – PSD
2. Doru Şchiopu - independent
3. Ştefana Zibileanu - PNL
4. Bibu Nicolae - independent
5. Dumitru Vâlcu - PMP
6. Marius Tudorie - ALDE
7. Marian Valentin Şelaru - independent
8. Cornel Bâlbu - PND
9. Teodor Georgian Chiper – PRU
10. Constantin Hogea – independent
11. Mircea Petrică - PRM


Călăraşi:

1. Daniel Ştefan Drăgulin - PNL
2. Marius Grigore Dulce - PSD
3. Elena Nicolache - UNPR
4. Virgil Marian Dumbravă - ALDE
5. Adrian Georgian Peanciu - PMP
6. Aurel Peicu - PSR
7. Maria Dragomir - PSRO
8. Nicolae Dragu - PDS
9. Ionuţ Dumitraşcu - PND

Ialomiţa:

1. Adrian Mocioniu - PSD
2. Ioan Martin - PNL
3. Ionel Gae - ALDE
4. Gabi Ionaşcu - UNPR
5. Gheorghe Constantin - PSRO
6. Vasile Olaru – Partidul Ialomiţenilor
7. Radu Paros - PMP
8. Gina Enuţa Filip - PSR
9. Vlad Costea - independent

Craiova:

1. Ionel Pană - independent
2. Lia-Olguţa Vasilescu - Alianţa PSD-UNPR
3. Constantin Mireanu - independent
4. Dan Horaţiu Buzatu - PML
5. Dan-Adrian Cherciu – Alianţa Electorală pentru Craiova
6. Pavel Badea - PNL
7. Florentin Gust-Băloşin - PSRO
8. Nicolae-Arthur Andriţoi - PND
9. Mircea-Vasile Năstase - ALDE

Piteşti:

1. Constantin Cornel Ionică - PSD
2. Narcis Sofianu - PNL
3. Sanda Fulga - UNPR
4. Andrei Gerea - ALDE
5. Dinu Dănuţ - independent
6. Mircea Andrei - PAM
7. Cătălin Bulf - PMP
8. Gheorghe Dinescu - PNŢCD
9. Tudor Pendiuc - independent
10. Niţă Victor - PPU(social-liberal)

Râmnicu Vâlcea:

1. Stoica Contantin Mircea - independent
2. Mircia Gutău - PER
3. Crăciunescu Grigore - PNL
4. Bragău Florin - PRU
5. Rădulescu Romeo - PSD
6. Remus Grigorescu - ALDE
7. Rotaru Constantin - PSRO
8. Mardale Ion - PND
9. Dorobanţu Constantin - PSRO
10. Dragnea Cornelia - PRM
11. Tanislav Constantin - PPU(social-liberal)

Târgu Jiu:

1. State Nicola - Mişcarea Liberală
2. Rotaru Marian - PSRO
3. Buga Robert - PRU
4. Oprea Ramona Daniela - PER
5. Liviu Andrei - PMP
6. Catrinoiu Matei - PNCŢD
7. Lupulescu Octavian - PNL
8. Vlădaru Ion - ALDE
9. Bogdan Constantin - PSRO
10. Vlaicu Popa - UNPR
11. Cârciumaru Florin - PSD
12. Torop Sorin Stelian - PRM
13. Anghelescu F. Dumitru - PND
14. Oproiu Augustin Vasile - PDS

Drobeta-Turnu Severin:

1. Anghel Gheorghe – PPU(social-liberal)
2. Screciu Marius-Vasile - Alianța Electorala PSD+UNPR
3. Pisoi Ilie – PNŢCD
4. Cîrjan Daniel-Olimpiu – PNL
5. Dincă Ion – PND
6. Ionescu Daniel – Alianţa Partida Romilor Pro Europa
7. Drăghia Georgeta – independent
8. Zorilă Daniel-Eugen – PSRO
9. Șolga Ion-Constantin - Platforma Acțiunea Civică a Tinerilor
10. Dobrotă Valentina-Gabriela - PMP
11. Rogobete Florin-Gheorghe – Partidul Blocul Unităţii Naţionale
12. Vâlcu Romulus – ALDE
13. Lolea Octavian – PSRO
14. Croitoru Gheorghe – PRM

Slatina:

1. Teleu Livia - independent
2. Cristian Bircea - ALDE
3. Stelian SimaAlianţa pentru Schimbare Olt
4. Cosmin Florescu – PMP
5. Emil Stelian Constantin Moţ – PSD
6. Nicolae-Cosmin Ciorei – UNPR
7. Marius Bălaşa – PNL
8. Cristian Bughea – PRM
9. George-Alexandru Ionică – PND


Galaţi:
1. Nicușor Ciumacenco - PNL
2. Marius Stan - UNPR
3. Constantin Telegan - Partidul Mișcarea Liberală
4. Ionuț Florin Pucheanu - PSD
5. Iulian Nicușor Aramă - PSRO
6. Eugen Durbacă - ALDE
7. Cătălin Cristache - PMP
8. Daniela Chelaru - PND
9. Monica Roman - PRU
10. Simona Daniela Vreme - independent
11. Ionel Glodură - independent
12. Dorin Butunoiu - independent

Brăila:

1. Marian Dragomir - PSD
2. Cătălin Boboc - PNL
3. Dan Păun - ALDE
4. Marioara Nistor - UNPR
5. Simona Drăghincescu - PND
6. Gheorghe Chiru - PNŢCD
7. Viorel Botea - PMP
8. Silviu Petrea - PSRO
9. Nicuşor Cîrîc - PRU
10. Adrian Râureanu - PRM
11. Marian Ion - independent
12. Mariana Bîtcă - independent
13. Cristian Techiu - independent

Focşani:

1. Iorga Marius Eusebiu - UNPR
2. Berta Gabriela - PFM
3. Ioan Ştefan - PNL
4. Vulpe Gheorghe - ALDE
5. Milea Lionida - PND
6. Bîzna Mirela Carmen - PMP
7. Butnaru Catalin-Dan - Partidul Verde
8. Hristea Camelia - PRM
9. Ilie Lilian - PNŢCD
10. Misăilă Cristi Valentin - PSD

Buzău:

1. Ionescu Constantin - independent
2. Andrei Adrian Barac - PRU
3. Toma Constantin - PSD
4. Ovidiu Anghel - PNL
5. Ion Marin - PMP
6. Marius Vlăşceanu - PNŢCD
7. Ion Viorel - PSRO
8. Andrei Neder - ALDE
9. Ion Mircea - independent
10. Vasilică-Edmond Buga-Sfinteş - PRM
11. Constantin Popa - UNPR
12. Marius Silaghi - PER
13. Nicolae Voicu - Partidul Blocul Unităţii Naţionale

Iaşi:

1. Postolache Andrei - independent
2. Mihai Chirică - PSD
3. Traian Dobre - PSRO
4. Camelia Bogdănici - UNPR
5. Petru Movilă - PMP
6. Radu Botez - ALDE
7. Marius Bodea - PNL
8. Anca Preda - independent
9. Viorel Blăjuţ - independent
10. Cristian Cernescu - Forţa Moldova

Vaslui:

1. Vasile Pavăl - PSD
2. Christian Pavelescu - ALDE
3. Alecsandru Volocaru - PND
4. Ioan Aionoae - FDIN
5. Marius Marian Arcăleanu - PNL
6. Marius Acasandrei - PMP
7. Ovidiu Mihăiţă Băetu - UNPR
8. Gicu Cristinel Pascal - PRU
9. Marius Adrian Stancu - PSRO


Bacău:

1. Dragoş Luchian - PNL
2. Cosmin Necula - PSD
3. Cristinel Manolache - PSRO
4. Dragoş Daniel Stefan - ALDE
5. Claudiu Dorneanu - M10
6. Romeo Stavarache - independent
7. Cristian Ghingheş - independent
8. Emil Melinte - independent
9. Constantin Scripăţ - PMP

Piatra Neamţ:

1. Drăguşanu Vasile Cătălin – ALDE
2. Chitic Dragoş Victor – PNL
3. Harbuz Liviu - Alianţa Electorală PSD+UNPR
4. Ana Monda - M10
5. Roca Constantin-Florin – PRU
6. Aurelia Simionică - PSRO
7. Cristinel Laurenţiu Dulamă – PMP
8. Cristian Tomuleţ – PNŢCD
9. Valerică Frăţilă - PND
10. Traian Cociorbă - independent
11. Andrei Ignat - independent

Botoşani:

1. Ovidiu Portariuc - PSD
2. Cătălin Flutur - PNL
3. Mihai Ţăbuleac - PMP
4. Daniel Doctorescu - PRM
5. Tereza Nica - UNPR
6. Gabriel Atudoroae - ALDE
7. Corneliu Furtună - PNŢCD
8. Dan Iulian Honceru - PSD
9. Marius Ionuţ Mertic - PND
10. Marius Cristescu - independent
11. Viorel Florinel Coman - independent
12. Stelian Aivăncesei - independent
13. Florin Zberea - independent
14. Iulian Andrei Ciubotaru - PRU
15. Paul Onişa - independent

Suceava:

1. Ion Lungu - PNL
2. Tiberius Brădăţan - PSD
3. Marian Andronache - PMP
4. Ştefan Alexandru Băişanu - ALDE
5. Alina Alupoaiei Geonea - PER
6. Marius Boghian - UNPR
7. Virgil Adrian Larionescu Moroşan - PND

Oradea:

1. Huszar Istvan - UDMR
2. Adelina Coste - PSD
3. Ştefan Herchi - ALDE
4. Nadia Pal - independent
5. Horea Vuşcan - PMP
6. Ilie Bolojan - PNL
7. Zatyko Gyula - PPMT

Satu Mare:

1. Vasile Deac - PPU(social-liberal)
2. Adrian Cozma - PNL
3. Kereskenyi Gabor - UDMR
4. Dorel Coica - PSD
5. Adrian Ştef - ALDE
6. Horea Anderko - independent
7. Adelin Cristian Ghiarfaş - PNŢCD
8. Ioan Opriş - UNPR
9. Nicolae Ciorbă - PND
10. Csaki Csongor - PMP

Baia Mare:

1. Cristian Ţâgârlaş Niculescu - PNL
2. Cătălin Cherecheş – Coaliţia pentru Baia Mare
3. Florin Tătaru - PSD
4. Ioan Mihai Ardelean - PND
5. Anamaria Gabriela Mărieş-Leş - ALDE
6. Iustin Ioan Talpoş - PMP
7. Călin Herţeg - M10

Timişoara:

1. Nicolae Robu – PNL
2. Florică Bîrsășteanu – PSD
3. Zsolt Molnar – UDMR
4. Cosmin Trif – PPU(social-liberal)
5. Ilare Bordeașu – ALDE
6. Marius Dugulescu – PMP
7. Adrian Orza – independent
8. Gabriela Simona Tiriteu – BUN
9. Petrică Folică – PND
10. Ion Răducanu – UNPR
11. Liviu Băcana – PRU

Reşiţa:

1. Paul V. Vasile Ovidiu – Partidul Verde
2. Jenar G. Gheorghe – UNPR
3. Bora C. Laurenţiu – independent
4. Crina I. Ioan - PSD
5. Ionescu D. Lucian - PNŢCD
6. Caplea C. Sergiu - PSRO
7. Popa I. Ioan - PNL
8. Almăjan Anca Georgeta - PPU(social-liberal)
9. Kovacs I. Ionela Mariana - ALDE
10. Purea D. Paul - PMP
11. Lazăr A. Narcis Adi - PND

Deva:

1. Petru Mărginean – PNL
2. Emil Stoica Mariș – PSD
3. Florin Nicolae Oancea – ALDE
4. Mircia Muntean – PSRO
5. Cristian Marius Vladu – PND
6. Corina Violeta Oprișiu – PMP
7. Mihai Popoviciu – Alianța pentru Hunedoara
8. Nicolaescu Sorin Ioan – PRM

Arad:

1. Ciprian Florin Luca – independent
2. Ionel Ciupe – ALDE
3. Bognar Levente Grigore – UDMR
4. Viorica – Elvira Pop – independent
5. Sebastian Bulumac – independent
6. Gheorghe Falcă – PNL
7. Marin Lupaş – independent
8. Dorin Filip – independent
9. Samuel Caba – PMP
10. Adrian Wiener – PM10
11. Călin Costea – Mândri că suntem arădeni