Sari la conținut

Metrorex: Toate cele 51 de staţii de metrou vor fi redenumite. LISTA COMPLETĂ

 

Decizia - în vigoare până la sfârşitul lunii septembrie - este menită să celebreze 100 de ani de la înfiinţarea organismului care guvernează mişcarea olimpică din România, potrivit unui comunicat al Metrorex.

"Personalităţile ce onorează cu numele lor metroul bucureştean sunt materializarea performanţei, a efortului de autodepăşire, expresia în forma cea mai pură a implicării sufleteşti, necesară pentru a ajunge la aceste rezultate remarcabile. Toate aceste mari glorii ale sportului sunt pentru români şi pentru România exemple vii pentru generaţiile ce vor urma", se arată în comunicatul citat.

Cele 51 de staţii de metru vor purta numele următoarelor personalităţi sportive:

1. 1 Decembrie 1918 - Olga Homeghi;

2. 1 Mai - Maria Olaru;

3. Anghel Saligny - Gheorghe Berceanu;

4. Apărătorii Patriei - Ioana Olteanu;

5. Aurel Vlaicu - Simona Amânar;

6. Aviatorilor - Liliana Gafencu;

7. Basarab 1 - Andreea Răducan;

8. Basarab 2 - Alina Dumitru;

9. Berceni - Maricica Puică;

10. Constantin Brâncoveanu - Marioara Popescu;

11. Costin Georgian - Vasile Dâba;

12. Crângaşi - Ecaterina Szabo;

13. Dimitrie Leonida - Viorel Talapan;

14. Dristor 1 - Sandra Izbaşa;

15. Dristor 2 - Gabriela Szabo;

16. Eroii Revoluţiei - Constanţa Burcică;

17. Eroilor - Elena Georgescu;

18. Gara de Nord 1 - Cătălina Ponor;

19. Gara de Nord 2 - Neculai Ţaga;

20. Gorjului - Leon Rotman;

21. Griviţa - Serghei Covaliov;

22. Grozăveşti - Ecaterina Oancia;

23. Izvor - Nicu Vlad;

24. Jiului - Corneliu Ion;

25. Lujerului - Lavinia Miloşovici;

26. Mihai Bravu - Mihaela Peneş;

27. Nicolae Grigorescu 1 - Dimitrie Popescu;

28. Nicolae Grigorescu 2 - Cristina Grigoraş;

29. Nicolae Teclu - Lia Manoliu;

30. Obor - Georgeta Andrunache;

31. Păcii - Veronica Cochelea;

32. Pantelimon - Rodica Florea Şerban;

33. Parc Bazilescu - Daniela Sofronie;

34. Petrache Poenaru - Paula Ivan;

35. Piaţa Iancului - Iolanda Balaş;

36. Piaţa Muncii - Diana Mocanu;

37. Piaţa Romană - Viorica Susanu;

38. Piaţa Sudului - Elisabeta Lipă;

39. Piaţa Unirii 1 - Ivan Patzaichin

40. Piaţa Unirii 2 - Nadia Comăneci;

41. Piaţa Victoriei 1 - Marius Urzică;

42. Piaţa Victoriei 2 - Angela Alupei;

43. Pipera - Daniela Silivaş;

44. Politehnica - Monica Roşu;

45. Preciziei - Doina Melinte;

46. Republica - Laura Badea;

47. Ştefan cel Mare - Simona Păuca;

48. Timpuri Noi - Rodica Arba;

49. Tineretului - Ştefan Rusu;

50. Titan - Toma Simionov;

51. Universitate - Doina Ignat.