Sari la conținut

Alegeri parlamentare 2016. Lista candidaților din județul Alba

Listele partidelor pentru alegerile parlamentare 2016 în județul Alba, în ordinea în care au fost publicate de Biroul Electoral Central. Pe liste figurează atât actuali parlamentari, cât și oameni aflați la începutul carierei politice.

alegeri-2014-sectie-vot-stampila-Copy

Vezi și Listele candidaților în fiecare județ

Partidul Mișcare Populară

Camera Deputaților

Clement Negruț

Fănel Boncea

Gheorghe-Iustin Petrean

Angela Moldovan

Paul-Lucian Hariton

Lucian-Simion Panța

Dorel-Valer Corcheș

Senat

Traian Nicolae Ursaleș

Sorin Vasile

Filofteia Barstan

Emil Florea

Uniunea Democrată Maghiară Din România (UDMR)

Camera Deputaților

Vincze Andrei

Ladányi Árpád-Csaba

Szőcs Ildico

Vinczeller Ștefan

Szűcs Atila

Ienei Csilla

Fűlőp Szabolcs- Simon

Senat

Lőrincz Helga

Pálosy János

Nagy Timea

Peter Antal

Partidul Național Liberal

Camera Deputaților

Florin-Claudiu Roman

Corneliu Olar

Claudiu-Vasile Răcuci

Sorin-Ioan Bumb

Gabriel-Codru Pleșa

Elena Ignat

Emil-Nicolae Muntean

Senat

Alexandru Pereş

Partidul România Unită

Camera Deputaților

Cristian Radu

Cristian Cristea

Nicolae Oniga

Alexandru-Andrei Țoțonea

Constantin-Bogdan Popescu

Ana-Maria Coman

Senat

Ovidiu-Cătalin Lupu

Cosmin-Nicolae Medrea

Marius Salău

Cristian Paul Cioran

Partidul Alianța Liberalilor și Democraților

Camera Deputaților

Mihai-Horațiu Josan

Gheorghe Bora

Dacian Herlea

Cosmin Arion

Daniel Demenic

Marius-Ciprian Popescu

Senat

Daniel – Gheorghe Rusu

Maria-Elena Oprea

Onoriu-Pompiliu Forda

Daniel Mărginean

Partidul Social Democrat

Camera Deputaților

Ioan Dîrzu

Cornel Suciu

Gheorghe Dămian

Eugenia-Marcela Dărămuș

Dimitrie-Horațiu Clepan

Gabriel-Dan Bărbulet

Aurel-Costică Ispas

Senat

Valer-Daniel Breaz

Ioan-Călin Andreș

Cornel Murg

Elena Aron

Alianța Noastră România (ANR)

Camera Deputaților

Hațegan Marius-Adrian

Crișan Cristian

Gavrilaș-Weber Alin- Robert

Indrei Teodor Valeriu

Câra Mariana

Cîrnaț Iuliu-Florin

Costea Nicolae-Claudiu

Senat

Andrei-Emil Dîrlău

Maria-Cornelia Bărăbanț

Ana-Elisabeta Frățilă

Dorin-Marius Calo

Uniunea Salvați România

Camera Deputaților

Christian Schuster

Beniamin Todosiu

Constantin Grosu

Ioana-Raveca Gordeș

Ioan-Emil Cetean

Gheorghe Bogdan

Senat

Eugen-Ioan Cornea

Ioana Mihaela Todoca

Partidul România Mare

Camera Deputaților

Domninca-Monica Sima

Ieronim Crișan

Viorica Popescu

Petru Cristea

Senat

Valer-Ioan Sârb

Ioan Rusu

Partidul Socialist Român (PSR)

Camera Deputaților

Ilie Dăian

Ana-Maria Goia

Dan Goia

Senat

Constantin Berindei

Maria Fara

Partidul Ecologist Român (PER )

Camera Deputaților

Marcel Răcean