Sari la conținut

Alegeri parlamentare 2016. Lista candidaților din județul Bistrița-Năsăud

Listele partidelor pentru alegerile parlamentare 2016 în județul Bistrița-Năsăud, în ordinea în care au fost publicate de Biroul Electoral Central. Pe liste figurează atât actuali parlamentari, cât și oameni aflați la începutul carierei politice.

160605 alegeri firea 008 INQ Octav Ganea-3

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Vezi și Listele candidaților în fiecare județ

Partidul Mișcarea Populară

Camera Deputaților

Simionca Ionuț

Orșan Diana-Petruța

Săcălean Oana-Andreea

Bindea Vasile-Ioan

Bodiu Adrian-Mihai

Negrea Vlad-Lucian

Munteanu Petrică-Paul

Senat

Cârcu Ioan-Caius

Iuga Grigore

Stoica Adrian

Pomană Edith-Elena

Uniunea Democrată Maghiară Din România (UDMR)

Camera Deputaților

Antal Attila

Décsei Atilla-Lehel

Kovács Zsolt

Papp Andrei

Vaida Szilárd

Pașca-Biró Anna-Maria

Szilagyi Ileana

Senat

Borsos Karoly-Laszlo

Deák Zoltán

Vészi Kinga

Reman Gheorghe

Partidul Național Liberal

Camera Deputaților

Sighiartău Robert-Ionatan

Moldovan Doris-Gabriela

Marc Vasile

Hognogi Sorin

Udrescu Ovidiu

Florean Ovidiu-Iosif

Oltean Florin

Senat

Turc Ioan

Dobra Dorin-Mircea

Pui Claudia Bistriţa-Năsăud

Ropan Ionel

Partidul România Unită

Camera Deputaților

Cotuțiu Viorel

Feldrihan Viorel

Odorhean Dorina-Rodica

Târziu Ioan

Pop Floare

Odorhean Mirela-Maria

Bota Dumitru

Senat

Mate Ioan

Baciu Simion

Felecan Ioan

Roman Marițica

Partidul Alianța Liberalilor și Democraților

Camera Deputaților

Țintean Ioan

Monița Ioan

Simionca Traian

Vlad Mariana

Roșu-Mareș Claudiu-Sorin

Cocean Pompei

Popescu Petru-Nicolae

Senat

Simionca Ioan

Oltean Dorel

Cifor-Tiniș Ioan-Sebastian

Konradi Simona

Partidul Social Democrat

Camera Deputaților

Pană Adriana-Doina

Suciu Vasile-Daniel

Pugna Alexandru

Burduhos Ana-Gabriela

Cotul Daniel-Mihai

Nedelea Liana

Pavel Petru-Traian

Senat

Deneș Ioan

Grigore Ioan-Claudiu

Onul Gabriela

Ceclan-Oprea Ciprian

Alianța Noastră România (ANR)

Camera Deputaților

Acu Maria-Floarea

Zegrean Vasile-Adrian

Pop Octavia

Acu Cristina

Marian Roxana-Claudia

Someșan Emil

Acu Sabina-Maria

Senat

Someșan Ioan

Chira Claudia

Rațiu Onoriu

Zdrăbău Dana-Mihaela

Uniunea Salvați România

Camera Deputaților

Iurișniți Cristina-Ionela

Dumitrașcu Ovidiu-Alexandru

Bulbuc Ana-Maria

Mărgărint Dorel-Gheorghe

Ștefănuț Tudor-Petru

Stan Călin

Gabor Ioan-Emilian

Senat

Toth Attila-Lorand

Crișan Ileana-Zamfira

Pintea Vasile-Adrian

Nistea Claudiu-Dan

Partidul România Mare

Camera Deputaților

Zară Ioan-Ștefan

Senat

Zară Lucian Valerian

Zara Lucia

Partidul Ecologist Român (PER)

Camera Deputaților

Archiudean Mircea

Filimon Alexandru-Bogdan

Homorean Angelica-Mihaiela

Drăguș Mădălina

Olar Partenie

Deneș Ioan

Grapini Viorel

Senat

Mârza Teodor-Ioan

Cindrea Adriana Ioana

Zbânca Gheorghe

Toniuc Daniel-Sorin

Partidul Socialist Român (PSR)

Camera Deputaților

Chereches Ioan

Marcu Susana-Lucica

Borzași Elena-Ana

Habash Adnan

Senat

Cherecheș Lucica-Adriana

Șomodean Viorel

Partidul Verde (Verzii)

Camera Deputaților

Moldovan Ioan-Lucian

Bălan Marius-Horea

Rusu Gavril-Ioan

Sălăgean Ștefan

Creucu Claudia-Alexandrina

Tudorache Georgiana Teodora

Costin Tiberiu

Senat

Anbruș Ioan-Ștefan

Țetcu Cristian-Ioan

Precup Mihaela

Filipoi Florea